מהו אימון ילדים

אימון ילדים הינו שיטת אימון שמתמקדת בהקניית כלים לניהול עצמי אפקטיבי. אימון ילדים – כמו כל תהליך אימוני – בנוי על יצירת שיתופיות בין המאמן לבין הילד ששמה אותו במרכז, ונותנת לו את האחריות להציע פתרונות לקשיים שהוא חווה. אימון ילדים נותן מבנה לחקירה עצמית, לגילוי חזקות וחולשות, ודפוסי חשיבה והתנהלות, ולבניית תכנית להשגת יעדים אישיים. הוא מתרגל אסטרטגיות שנרכשות במפגשים דרך ביצוע “שיעורי בית”, שעוזרים לו להתנסות בכלים, וללמוד מההתנסות מה יעיל ומה לא יעיל עבורו. תפקיד המאמן הינו ליצור אצל הילד את הביטחון שהוא  מסוגל לשלוט בעצמו, ולהתגבר על התסכול שהוא חווה כתוצאה מחסכים ביכולת המיקוד, בניהול אימפולסיביות, ובשמירה על המוטיבציה לאורך זמן.

הגורם העיקרי לבעיות של ניהול עצמי של ילדים הינו חסך ב”תפקודים ניהוליים”, אוסף של מיומנויות מוחיות שפועלות כמו “מכשירי ניווט” בתא הטייס. מיומנויות אלו עוזרות לנו לחשוב לפני שפועלים, לתכנן מראש רצף פעולות, לעכב תגובות רגשיות, לדחות סיפוק מידי, להתמודד בהצלחה עם הסחות, ולהשלים משימות מההתחלה ועד הסוף באופן עצמאי.

המוח של ילדים עם הפרעת קשב מתפתחים בקצב איטי ביחס לאחרים, ומגיעים לבשלות רק בסוף שנות העשרים. לפיכך, המטרה של התערבויות אימונית הינה לזרז את צמיחה הטבעית של המוח כדי לאפשר וויסות עצמי תקין. אימון עצמי הינו גישה פסיכו-חינוכית שמקנה כלים בתחומים הבאים:

 1. ניהול זמן: ניסוח מטרות, בניית רוטינות בעבודה, בבית ובלימודים
 2. וויסות רגשי: יצירת מוטיבציה, מיתון אימפולסיביות, כעס, חרדה ומצבי רוח
 3. הרגלי למידה: אסטרטגיות והרגלים למידה יעילה
 4. כישורים חברתיים: תקשורת מכבדת ואסרטיבית
 5. חשיבה אסטרטגית: דפוס חשיבה לצמיחה במקום חשיבה שמעכבת צמיחה
 6. חשיבה גמישה: היכולת לחשיבה יצירתית וזורמת
 7. הערכה עצמית: חשיבה רציונאלית לעצמת הביטחון העצמי

הנחות יסוד של אימון ילדים עם הפרעת קשב

 1. בעלי הפרעת קשב אינו יוצרים מוטיבציה באופן אוטומטי, לכן חשוב לעזור לו להבין את הקשר בין ההתנהגות בהווה לבין תוצאות ההתנהגות לטווח הארוך, וללמדו לדחות סיפוקים ולקבל גבולות של בעלי סמכות
 2. ילדי ADD מפתחים חוסר אמון בבעלי סמכות לאורך השנים, עקב ריבוי הביקורת שהם מקבלים. הם מתקשים לשנות תגובות כי הם בד”כ מקבלים יותר תשומת לב עבור התנהגות שלילית לעומת תשומת לב להתנהגות חיובית. לכן על המאמן ללמד הורים כיצד להעצים את הילד דרך שינוי דפוסי תקשורת לא יעילים, וליצור מסגרת בה הילד יכול לחוש הצלחה דרך ,צעדי תינוקת”. השילוב של הורים לתהליך הינו חיוני להצלחת האימון
 3. ילדי ADD אינם לומדים מטעויות באופן אוטומטי. לכן יש ללמדם לנתח מצבים וללוות אותם בחשיבה אסטרטגית
 4. ילדי ADD הינם יצירתיים, תנועתיים, וחסרי סבלנות. לכן, על המאמן ליצור אווירת “משחק” עם שימוש במגוון טכניקות כגון קלפים ומשחקי קופסה, מצגות, דפי עבודה ומשחק תפקידים
 5. ניתן לשנות התנהגות של ילד לפי מודל אימוני המדגיש שיתופיות בזיהוי ובפתרון הבעיה, בניסוח מטרות, בניסוי טכניקות שונות ובניהול המעקב אחר הנשיאה באחריות

איך מתחילים?

שני המפגשים הראשוניים נערכים עם הורים, לשם קבלת מידע על הרקע, יצירת אג’נדה, ומתן כלים בסיסיים לשינוי פגעי תקשורת שמחזקים התנהגות שלילית במקום לפתור אותם. הורים לומדים עקרונות עיצוב התנהגות ונמצאים בקשר שבועי דרך הטלפון או מפגשי מעקב.

בתחילת תהליך האימון עם הנער/ה, המאמן בונה את בסיס ליצירת קשר של אמון הדדי בינו לבין

המתאמן, בשיחת תאום ציפיות שמיד מערב את הילד,לדוגמא:

 1. מה אתה רוצה לשפר?
 2. מה ההורים רוצים שתשפר?
 3. מה יעזור לך להיות ממוקד במפגשים?
 4. מה יעזור לך להיות ממוקד בביצוע המטלות בין המפגשים?
 5. מה המאמן יכול להגיד לך או לעשות כדי להעלות לך את המוטיבציה?
 6. מה הורים יכולים לעשות או לא לעשות כדי לחזק אותך?

דוגמא #1 של אימון נוער: מיקה

מיקה תלמידת כיתה ח’ הגיבה עם התפרצויות זעם כאשר היא התבקשה להכין שיעורי בית, לבצע מטלות בית, או להפסיק להציק לאחיה מגיל צעיר, מיקה לא מילאה מחויבויות לימודיות, עקב שילוב של הפרעת קשב ולקויי למידה. הוריה פנו אלי במטרה לשפר את מיומנויות השליטה הרגשית והתנהגותית. לאחר שני מפגשים עם הורים, בהם רכשו כלים לשינוי דפוסי תקשורת לא אפקטיביים – מכעסים ואיומים לגבולות ברורים, העצמה דרך חיזוקים עוצמתיים ושכיחים, וריבוי שמן איכות משותף – התחלתי לאמן את מיקה. חשוב לציין כי מיקה לא נטלה תרופות עקב רגישות גבוהה לתופעות הלוואי.

במפגש הראשון נערך תיאום ציפיות. מיקה הודיעה שהיא לא מתכוונת ללמוד כי זה מאמץ גדול מידי עבורה. אבל היא מוכנה לשתף פעולה באימון כי היא כן רוצה לשלוט בתגובותיה, ולשפר את מערכות היחסים עם חברות ובני המשפחה.

במפגש השני, העמקנו בנושא ערכים: מהם העקרונות המנחים שחשוב למיקה. איך היא רוצה להיות כבן אדם, ומה היא רוצה להרגיש. היא זיהתה את הערכים הבאים וקבלה כשיעורי בית משימת רישום יומי של  בדיקת מידת ההתנהלות לפי הערכים ביום יום. להלן הערכים שמיקה בחרה מתוך ערכת קלפי ערכים “על מה ולמה

זיהוי ערכים

במפגש האימון השלישי, מיקה דיווחה על שיפור קל ביכולת להיות נדיבה לחברות – במקום להעליב, להחמיא ולהציע עזרה. כך היא כיבדה ערכים של נתינה, משמעת עצמית וחברות.

בתרגיל “גלגל שליטה”,  היא התבקשה לתת לעצמה ציון מ 0-10 עד כמה היא מרוצה משליטתה בתחומים שונים בחייה. מיקה הפגינה מודעות לקשייה בלימודיים, בתקשורת,  וביכולתה לבצע משימות הדורשות מאמץ מנטלי או פיזי. שיעורי הבית היו לבחור תחום אחד ולראות איך אפשר להעלות את הציון. מיקה בחרה להמשיך לחזק קשרי חברות, ותרגלנו דרך משחק תפקידים  שיטות לשליטה בתגובות אימפולסיביות כגון פליטות פה ווכחנות.

גלגל שליטה

במפגש הרביעי, מיקה גילתה שהיא לא הצליחה להתגבר על פליטות הפה. מיקה למדה על הקשר בין מחשבות, רגשות והתנהגות, דרך תרגילי CBT – טכניקות מטיפול קוגניטיבי התנהגותי. בעזרת ערכות משחקים וקלפים לחיזוק הוויסות הרגשית

מיקה רכשה כלים לזיהוי הדבור העצמי השלילי שכיוונה אותה להתנהגות ע”פ דחפים, וכלים למיתון ההשפעה הרגשית של הדבור העצמי , כגון זיהוי טריגרים, מודעות לתגובות גופניות לפני איבוד שליטה ולקיחת “פאוזה” – פסק זמן – להרגעה עצמית לפני מתן תגובה.. שיעורי הבית היו לרשום את המחשבות השליליות ולקשר אותם להתנהגות.

התנהגות

במפגש החמישי דווחה על שיפור עקב הרישום ופיתוח אסטרטגיה לדבור עצמי מאזן. מיקה התבקשה לפרט ההתנהגויות ספציפיות המועילות לשליטה, ולרשום את הישגיה:

ההתנהגות לפני אימון במפגש החמישי
חשיבה לפני תגובה 2 6
הקשבה בשיחה 2 5
דחיית סיפוקים 0 7
היכולת לקבל ביקורת 0 5
גמישות בחשיבה 1 6
מעבר מפעולה למטלה ללא תלונות 0 5
התמודדות עם רעשים, הסחות 5 8
וויתור והתפשרות 2 6
לבקש סליחה 3 8
השקעה בלימודים 0 5

על אף השיפור, הדרך עוד ארוכה להפנמת כלים למיתון תגובות. השתמשנו ברשימה לבניית המטרות ההתנהגותיות לשאר המפגשים. מיקה למדה לחשוב לפני תגובה – לעצור, לנשום ולשקול את התוצאות, להקשיב בצורה פעילה, לנהל זמן לפי סדרי עדיפויות ע”מ להמעיט במשיכה למסכים ולהתמקד בשיעורי בית, לשחרר עקשנות ולהגיע לפשרה, ועוד אסטרטגיות לוויסות רגשי והתנהגותי.

בסיום 20 מפגשים, חלקם משולבים עם הורים, חלקם עם ההורים לבד, ורובם עם מיקה – חל שיפור ב ביכולתה של מיקה להשקיע בלימודים, בשמירה על מערכות יחסים עם חברים, והעיקר- בתחושת המסוגלות לתפקד בהצלחה עם אתגרי הפרעת הקשב.

אימון  הורה לילד בן 6 

הגיעה אלי נלי, אם חד הורית לאסף בן ה -6, שנמצא במסגרת הגן, עם בעיית התנהגות קשה המתבטאת בהתפרצויות זעם – בעיקר בבית. ההתנהגות כלתה התפרצות לשיחה והימנעות מיצירת קשרים חברתיים.

לאחר שיחת היכרות עם האם, עלה כי בבית אין גבולות ואין חוקים – הכול מותר. לדוגמא: הילד ישן עם האימא, הלך לישון כשהיא הולכת לישון, צפה בטלוויזיה בשעות הבוקר – לפני הגן ובשעות הצהריים בזמן האוכל.  בעיית החברים נבעה מבעיית האם שהתביישה להכניס ילדים לביתה הלא מסודר והמבולגן.

כמובן שהעבודה הייתה כאן עם האם בעלת קשב וריכוז, לכן בתחילת האימון היא עברה תהליך אימון אישי לגבי חייה האישיים: נלי עשתה סדר בחייה האישיים לגביי מציאת מקום עבודה ולקיחת אחריות על כלכלת הבית. היא רכשה מיומנויות תפקודיות, כגון   תכנון סדר יום ועיצוב רוטינת. היא נשאלה שאלות לכוון אותה להגדרת מטרות ויצירת מוטיבציה: איך היא רוצה לממש את עצמה? איך היא רוצה שהיום יתנהל? שביתה ייראה? איך תוכל להיות מודל חיקוי עבור בנה?

בשלב השני, הגענו לחוקים וגבולות שיש להנחיל בבית. האם עשתה תהליך מדהים, תחילה ועם אסף היא עשתה כללים חדשים בבית, לדוגמא: שעות צפייה בטלוויזיה, זמן מקלחת, שעת שינה מסודרת, הזמנת חברים ובשינוי בדפוסי אינטראקציה : להקשיב לילד, להכיל אותו ולהקדיש  זמן איכות כדי לראות אותו באמת בגובה העיניים ולהסתכל על החיים מנוקדת מבטו של הילד.

אסף השתלב למפגשי אימון לאחר 5 מפגשים עם נלי, אימון לרכישת כלים להקשבה ולרכישת הבנה והכלה של  כללים. למרות גילו הצעיר, הוא היה שותף לתיאום ציפיות ולבניית טבלאות עיצוב התנהגות.

אסף הגיע לבד  מספר פעמים ועבדנו על זיהוי רגשות עקב חסך ב “אוצר מילים רגשי”. מכוון שלא ידע כיצד לזהות ולהביע רגשות, הוא היה מתפרץ בזעם כאשר התבקש לבצע הוראות. הוא למד להביע את רצונו בצורה רגועה, ומכאן השתפרו יחסיו עם האם ועם חבריו.

שרותי אימון ילדים של המרכז לאימון התנהגותי

 1. קשיי קשב בתקשורת ובלימודים
 2. קשיי ארגון רוטינות וניהול זמן
 3. קשיים רגשיים: חוסר מוטיבציה, אימפולסיביות, פתיל קצר ומצבי רוח משתנים
 4. קשיים חברתיים
 5. התנהגות סרבנית ומתנגדת על רקע ADHD ו/או הפרעת התנהגות ODD

אימון ילדים צעירים בני 6-11, נעשה בשילוב תהליך אימון הורים.

אימון נוער, בני 12 ומעלה, נערך לרוב באופן יחידני עם הילד, ובשילוב הורים בהתאם לצורך.

כדי לקבוע עם מאמנת ילדים והורים, יוצרים קשר איתי 0502-248220. לאחר שיחת התייעצות טלפונית אני מפנה הלאה למאמני ילדים והורים מוסמכים בהתאם למקרה ולמיקום הגיאוגרפי.

מאמני ילדים של המרכז לאימון התנהגותי

איילה כהן  

בוגרת אוניברסיטת בר אילן באימון אישי ומתמחה כמאמנת מבוגרים/ ילדים והוריהם, לשיפור הקשב והריכוז בהנחיית  ליסה גרוסמן באוניברסיטת בר אילן. מעבירה  סדנאות אימון בנושא שימוש בקלפים אימוניים לשם העצמה וצמיחה עצמית.
האג’נדה שלי היא להסתכל דרך עיני הילד או המבוגר ולהפוך אותו למאסטר בניהול: רגשות/ זמן/ חיי חברה. משלבת כלים של CBT ,עיצוב התנהגות ואסטרטגיות לחיזוק תפקודים ניהוליים של המוח.

מאיה קלימי

מחנכת, מאמנת ומרצה בתחום העולם הפנימי, הנהגה עצמית והתפתחות אישית. מאסטר NLP ומומחית באימון ילדים, בני נוער ומבוגרים בעלי הפרעת קשב וריכוז. בוגרת אוניברסיטת בר אילן והתכנית לאימון בעלי הפרעת קשב.
המוטו שלי הוא לעזור לכל ילד/מתבגר/ מבוגר להגיע לאמת הפנימית שלו – ליכולותיו ולהעצימן. כל אחד הוא מיוחד זה: זוהי דרך הסתכלות על בני אדם ועל כך כל אחד יכול להצליח, גם כאשר הוא מאותגר ע”י קשיים בניהול הקשב וההפעלה העצמית.

רגינה גורביץ

בוגרת תואר ראשון בחינוך, תואר שני בלימודי משפחה והנחיית הורים; 21 שנה מורה ומחנכת בבית ספר יסודי עם התמחות בלקויי למידה, מורה להוראה מתקנת; מאמנת אישית ומרצה להתמודדות עם משברים, העצמה וצמיחה; מומחית באימון ילדים, בני נוער ומבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז.

האני המאמין שלי – שינוי אפשרי אם רוצים , מתמידים ודבקים במטרה. לעתים קרובות אנו זקוקים למישהו שיעזור לנו לגלות את הכוח הטמון בנו בכדי ליצור את השינוי שיוביל אותנו בדרך הנכונה. בעזרת כלים אימוניים מגוונים בשילוב עם CBC  וNLP, אכפתיות, מחויבות ויכולת הכלה אני מובילה את המתאמנים לתוצאות הרצויות.
מהניסיון המקצועי ומניסיון החיים אני מאמינה ש”בלב ליבו של כל אתגר/משבר שוכנת ההזדמנות לשינוי, צמיחה והתפתחות”
בנוסף, מתוך היותי אימא לילד עם הפרעת קשב וריכוז ומתוך שנים של עבודה בבית הספר, מצאתי שתהליך האימון מביא תוצאות מוכחות.

לקריאת מאמרים