אימון זוגיות עם הפרעות קשב

הסיסמה שלי היא “Act or be acted upon”, עשה או שיעשו לך, תשלוט או שישלטו בך

הגישה האימונית שלי נקראת אימון התנהגותי. הגישה ההתנהגותית דוגלת בשינוי הרגלים באופן מיידי.

אם אתה או את נשוי/ה לבן אדם עם הפרעת קשב, אולי את/ה חושב/ת לעצמך: “הפסקתי להאמין לבן/בת זוגי, ולהסתמך עליו.” “התעייפתי מלהיות הבוגר האחראי!”. הוא/היא כועס עלי כל פעם שאני מבקש/ת משהו.”

אם את/ה בעל/ת הפרעת קשב ונשוי/ה לאדם שאין לו הפרעות קשב אולי המחשבות שלך נשמעות כך: הפסקתי לדבר איתו/ה כי כל דבר שאני אומר הוא לא נכון” “היא/הוא כועס/ת לא משנה מה אני עושה!” “היא/הוא רציני/ת מדי… למה אי אפשר לשחרר קצת את החבל?”

אולי שניכם אומרים:
“אני מרגיש/ה כאילו אני חי/ה לבד! הוא/היא לא שם/מה לב אלי. ”
“אני תוהה מה קרה לאדם שהתחתנתי איתו, הבן אדם הנפלא לו נישאתי.”
בעלי קשיי קשב מרגישים פעמים רבות שהבן/בת הזוג אינו מספיק תומך, והבן/בת זוג ללא הפרעת קשב חש שהוא או היא הבוגר האחראי, שצריך לטפל ב “ילד” נוסף.

לפי ד”ר מליסה אורלוב, בספרה: השפעת הפרעת קשב על הנישואים, The ADHD Effect on Marriage’
התחושות של בני זוג “מעורבים”, כאשר לאחד מבני הזוג יש הפרעת קשב, מובילות לדפוסי אינטראקציה שליליים,
לכעסים מצטברים, למתח כרוני ולחוסר אמון הדדי. ”עקיצות” הדדיות מרעילות את היחסים בין בני הזוג, ואת היחסים עם שאר בני המשפחה.

זוגיות בין ADD ללא ADD הינה מערכת יחסים בה בני הזוג חיים במימדים שונים ולא מבינים כיצד קרה שהאדם הרומנטי והזורם לו נישאו, הפך להיות אדם רגזן ומנותק. לפי ד”ר ארטור רובין ואלינור פייסון, במחקר על השפעת הפרעת קשב על הנישואים, התופעות השליליות הבאות משפיעות הכי הרבה על התפיסה שיש של כל אחד מהפרטנרים על הזולת:

 1. חוסר הקשבה בזמן שיחה
 2. קושי בזיכרון – לזכור את מה שהשני אמר
 3. דיבור אימפולסיבי, בלי סינון
 4. קושי בהתמודדות עם תסכולים
 5. מצבי רוח ועצבנות
 6. קושי בלקיחת יוזמה
 7. הערכה שגויה של הזמן הדרוש לסיום מטלה
 8. אי שליטה בבלגן
 9. התפרצויות זעם

אימון זוגי עבור זוגות עם הפרעת קשב מיועד לעזור לבני הזוג המתמודדים עם ההשפעה של תופעות אלו בזוגיות ובתפקידם כהורים. אימון זוגי בתחום ADD/ADHD מתחיל עם שיפור כישורי ההקשבה, וממשיך עם הקניית כלים לניהול שגרה בריאה, חלוקת תפקידים בצורה יעילה, והעצמת הסמכות והמנהיגות ההורית.

אימון זוגי לבעלי הפרעת קשב משפר באופן משמעותי:

 1. אמפתיה הכלה ושיתופיות
 2. שליטה בביקורת וכעסים
 3. ניהול רוטינות
 4. פרו-אקטיביות כתחליף לרי-אקטיביות

ליסה פסיכולוגית חינוכית ומאמנת בכירה, בעלת ותק של +30 שנה בטיפול ביחידים זוגות והורים בעלי לקויי קשב מומחית בהקניית אסטרטגיות המאפשרות שינוי תפיסתי, רגשי והתנהגותי. להתייעצות ראשונית ללא תשלום, 0502248220 lisagrossman@012.net.il

מאמר:

התחתנתי עם הפרעת קשב