אימון לשליטה רגשית

חסך בתפקודים קוגניטיביים ניהוליים, ובעיקר ביכולת לעסוק בתכנון התנהגות ופתרון בעיות, הוא הגורם העיקרי לבעיות של ניהול עצמי של מבוגרים וילדים עם הפרעת קשב. המטרה של התערבויות קוגניטיביות והתנהגותיות הינה לשפר את החסכים הקוגניטיביים על ידי חינוך, בגישה חינוכית הכוללת פתרון בעיות, דיבר עצמי, גישה אסטרטגית לחיים, למידה של דיבור עצמי חיובי, תרגול וחיזוק עצמי.

באופן פורמאלי מאמנים נמנעים מ,עבודה רגשית”, אך היעדים הכי חשובים הינם יעדים הבנויים על רגשות חיוביים שאנו רוצים להעצים אצל המתאמנים. היעדים הרגשיים כוללים רוגע, רווחה, אושר,הצלחה – דברים מופשטים פנימיים שהולכים עם השגת היעד.

רגשות משתקפים בהתנהגות מסוימת. לדוגמה, האשמה ע”י הענשה עצמית- האדם לא מרשה לעצמו ליהנות מפני שמאמין כי הוא אשם. כעס המתבטא בהתפרצויות זעם. להלן רשימה של התנהגויות הנובעות מרגשות שליליות:

  1. התפרצויות זעם, מריבות
  2. האשמה עצמית, לדוגמה- לשפוט את עצמי במהלך היום.
  3. חבלה עצמית, לדוגמה- לעשות דברים שלא רוצים לעשות “לקחת יותר מידי על הגב”
  4. אימפולסיביות, לדוגמה- להגיב ללא חשיבה או תכנון.
  5. חוסר סבלנות, לדוגמה- קושי בדחיית סיפוקים המוביל לover doing, קניות יתר, בזבוז זמן, צורך בסיפוק מיידי וכו’.

מכיוון שרגשות מנווטים את ה”state of mind” ואת ההתנהגות, חשוב ללמוד כיצד לשחרר את המכשולים בהגשמת מטרות, ולבנות תוכנית מנטאלית חילופית בתת המודע. דיבור אינו תמיד מספיק. גם הביצוע של מטרות ללא הכנת ה state of mind. אצל אנשים בעלי קשיי קשב, הסובלים מבוקרת נונסטופ לגבי יכולותיהם, המשפיעה על מצב הרוח ועל המוטבציה, שימוש בטכניקות מגוונות כמו דימיון מודרך הרפייה ותיפוף אנרגטי הינו קריטי להתקדמות בתהליך השינוי ממקום של הקרבן למקום של אדם פרו-אקטיבי. באימון ניתן ללמד אנשים כיצד לזהות מחשבות מחבלות ברמה קוגניטיבית, ולנטרל אותם בלי להימשך להשפעתם הרגשית וההתנהגותית.

הטכניקות הטיפוליות באימון רגשות כוללות:

  • מעקב אחר מחשבות, רגשות ו/או התנהגויות.
  • תהליך פסיכו-חינוכי לגבי הקשר בין מחשבות, רגשות והתנהגויות.
  • תרגול חשיבה חיובית בשילוב עיצוב התנהגות, חיזוק עצמי בשילוב חיזוק החיצוני.
  • שיטה ביואנרגטית לשחרור רגשי EFT
  • מיינדפולנס

לקריאת מאמרים