אימון מתבגרים

אימון מתבגרים הינה שיטה אימונית שמתמקדת בהעצמת המתבגר

מאמן מתבגרים תומך, מייעץ, מלמד, מדריך ומחזק.

אימון מתבגרים הינה שיטה אימונית שמתמקדת בהעצמת המתבגר. אימון מתבגרים עוזר למתבגר להגדיר את עצמו בכל תחומי החיים – חברתי, רגשי, לימודי ומשפחתי – ולפתח התנהגויות והרגלים שיקדמו אותו למטרותיו.

אחת הטענות של הורים המפנים את ילדיהם לאימון מתבגרים היא: “הילד שלי חי בפלנטה אחרת, בעולם משלו. הוא לא חושב על אף אחד חוץ מעצמו ועושה הכל כדי לקבל את מה שהוא רוצה”.

המשמעות היא: המתבגרים, במיוחד מתבגרים בעלי הפרעת קשב המתקשים באופן משמעותי בהתארגנות, אינם ממלאים התחייבויות בסיסיות כמו להתעורר בבוקר או ללכת לישון בזמן נורמאלי. המתבגר המצוי רואה את הוריו כמיותרים: “החיים שלי יכולים להיות בסדר אם רק לא היו מפריעים לי.” לאט לאט הורים לומדים לא “לעורר את המפלצת” אשר מתעוררת לתחייה כאשר מבקשים מהילד לעשות משהו שצריך להיות מובן מאליו, כמו להכין שיעורים או להתקלח.

מתחת לשיריון הקשיח החיצוני של המתבגר שמתמרד נגד חוקים וחובות, ישנו ילד קטן שמפחד שלא יצליח לעמוד בציפיות של הורים ומורים. הוא מאד רוצה להצליח, אך מונע על ידי דחפים שמובילים אותו לסרבנות, ובמקרים חמורים יותר, לאיבוד אמון בעצמו ובסביבתו החברתית.

אימון מתבגרים מעודד את הילד לענות על שאלות כמו:

  1. מה בדיוק אני רוצה להשיג?
  2. איך אני צריך לפעול כדי להשיג את היעד?
  3. מה אני עושה או לא עושה היום שמפריע להצלחה שלי?
  4. איזה מחשבות שליליות משפיעות על המוטיבציה שלי?
  5. כיצד אוכל להתגבר על מכשולים

מה עושה מאמן מתבגרים?

מאמן מתבגרים תומך, מייעץ, מלמד, מדריך ומחזק.
תומך: דרך הקשבה לא שיפוטית לתפיסת עולמו של המתבגר, אשר בדרך כלל מדבר באסרטיביות אך מרגיש מבולבל.
מייעץ: מציע שיטות לניהול רוטינה יומית אפקטיבית.
מלמד: מתרגל כישורי תקשורת, דיבור עצמי בוגר תוך אישי ובין אישי.
מדריך: מדריך הורים בכלים אימוניים כדי שהם יוכלו לתמוך, לייעץ, ללמד, ולחזק את ילדיהם.
מחזק: מעצים ומעודד, חוגג הצלחות.

אימון המתבגרים נעשה באווירה כיפית בשילוב משחק תפקידים, קלפים, רישום וציור. ההורים הנם חלק אינטגראלי מהתהליך, שותפים פעילים בעיקר בתחילת התהליך.

התוצאה: הילד לומד איך לצאת מעולמו, ולהיות משתתף פעיל בעולם המבוגרים. הוא רוכש מיומנויות לניהול חייו באופן מאוזן אסרטיבי ומוצלח.

לקריאת מאמרים