הפרעות קשב אצל ילדים

לפי CDC (Center for Disease Control) בארה”ב, שאלוני סקר שמולאו על ידי הורים הראו: שבשנת 2011 , 11% של ילדים בגיל 4 עד 17 אובחנו עם הפרעת קשב ( = 6.4 מיליון). עם השנים ישנם יותר ויותר ילדים מאובחנים.

ילדים עם הפרעת קשב, פועלים בלי לחשוב מראש על תוצאות. הם מתקשים להתמקד ולהבין מה מצופה מהם. כשמדברים איתם, הם לא שמים לב למה שנאמר אלא למה שהם עושים. רק כאשר הורה או מורה מתקרב, יוצר קשר עין ומדבר בצורה ברורה, הילד עם הפרעת הקשב מתחיל לשים לב.

כמובן, הרבה ילדים מתנהגים ככה לעיתים, במיוחד כאשר הם מתרגשים ממשהו ורוצים רק את מה שהם רוצים כאן ועכשיו, אבל ההבדל הוא שהתופעות של אי קשב ואימפולסיביות נוכחות רוב הזמן, והן פוגעות ביכולת של הילד לתפקד מבחינה לימודית, חברתית ורגשית.

לא כל ילד עם הפרעת קשב הוא גם היפראקטיבי, יש גם ילדים שאינם ממוקדים ואין  צורך בתנועה. הילד בעל האי קשב, מתקשה לשים לב לטעויות ולפרטים קטנים כאשר הוא מבצע מטלות בית ספר או עסוק במטלות בבית. הילד עם האי קשב מתקשה להיות ממוקד לאורך זמן, למלא הוראות, לארגן חפצים וזמן, להדיח הסחות ולזכור מה עליו לעשות גם כאשר אומרים לו את זה שוב ושוב.

הילד ההיפראקטיבי או אימפולסיבי מתקשה להיות בישיבה, חייב להתנדנד, מתקשה לשחק באופן רגוע, עונה על תשובות אפילו שהשאלות נשאלו במלואן, ומפגין חוסר סבלנות כאשר הוא צריך לחכות. הוא פולט מילים מתוך דחף להגיד את מה שיש לו להגיד בלי לעכב את התגובה. ילדים עם קשיי קשב והיפראקטיביות הינו הסוג השכיח ביותר.

מה שחשוב להבין הינו שאין שום כוונה שלילית לילד לפגוע במישהו, להיות רע, או לעשות את מה שהוא עושה בצורה מכוונת. יש קושי בויסות ההתנהגות.

הפרעת קשב אינה תמיד קיימת לבד. ישנם הפרעות אחרות שעלולות ללוות את קשיי הקשב. ההפרעות הקיימות “ליד” הפרעת הקשב, כוללות:

הפרעת התמרדות – ODD. לפחות 40% מהילדים עם הפרעת קשב, הם גם בעלי הפרעת התמרדות, שמאופיינת ע”י התפרצויות זעם, עקשנות וחוסר שמירה על כללי ההתנהגות. ילדים עם קושי זה, הם בדרך כלל בעלי הפרעת קשב עם היפראקטיביות ואי קשב, ומתקשים מאוד לקבל הנחיות וסמכות. ילדי ODD מהווים את האתגר הגדול עבור הוריהם שאינם מבינים למה הם מנסים הכל ולא מצליחים להתגבר על ה”אנטי” של הילד.

הפרעות במצבי רוח – לפחות 20% מהילדים עם הפרעת קשב חשים מבודדים ומתוסכלים ע”י כשלונות בלימודים, בעיות חברתיות וסובלים מהערכה עצמית נמוכה. רגשות אלו מובילים לדכאון וכמו כן ל- 15%-20% מהילדים יש גם הפרעה בי-פולרית, כלומר סובלים ממצבי רוח משתנים, אגרסיביות ועצבנות ברמה גבוהה.

הפרעות חרדה – חרדה פוגעת בכ- 30% מהילדים עם הפרעת קשב. התופעות כוללות: דאגנות, פחדופאניקה שעלולות להוביל לתופעות פיזיות כמו פעימות לב, כאבי בטן והתכווצות שרירי הבטן.

ליקויי למידה – לפחות חצי מהילדים עם הפרעת קשב הם גם בעלי ליקויי למידה ספציפיים כמו דיסלקציה, דיסקרפיה ודיסקולליה. כמו כן, יש גם ליקוי למידה המוכר פחות בשם “ליקוי למידה לא מילולי” שהינו קושי בלמידה חברתית ומשתקף בחרדה חברתית ולמגושמות ביצירת קשרים.