הפרעת קשב אצל מבוגרים

70% מהילדים עם הפרעת קשב ממשיכים להפגין קשיים גם כאשר הם מבוגרים.
עד ל- 1995 מעט מאוד מבוגרים עם הפרעת קשב ידעו את מקור הקשיים שלהם. כל זה השתנה כאשר יצא לאור הספר של ד”ר ג’ון רייטי  וד”ר נד הלוול “מריטת עצבים”. שני המחברים, פסיכיאטרים באוניברסיטת הרווארד, כתבו ספר שהוציא את ההפרעה מהארון, עבור מליוני אנשים שהרגישו שונים משאר החברה ולא ידעו שקיים הסבר מדעי למקור הקושי. מאז הוצאת הספר, יותר ויותר מבוגרים מודעים ומבינים את הסיבה לתופעות שמאתגרות אותם מגיל צעיר בתחום הקשב, ריכוז, היפראקטיביות, חוסר עקביות וקשיי שליטה רגשיים, ארגוניים וחברתיים.

מבוגרים עם הפרעת קשב, למרות היותם בדרך כלל חכמים, יצירתיים אינטנסיביים ומעניינים במיוחד, נפגעים רגשית מהישיגים נמוכים.ייתכן שאינם מגיעים למימוש הפוטנציאל שלהם בעקבות קשיים בהתנהלות מסביב מטלות ש”צריך לעשות אותם” אך אינן מעניינות אותם, לכן נדחות.

המשפטים השכיחים ביותר של מבוגרים בעלי ADD וADHD כוללים
“תמיד ידעתי שיש לי בעייה ואמרו לי שמשהו לא בסדר איתי”.
“עכשיו אני מרגיש הקלה שיש הסבר”
“גם אם יש לי קושי ויש לזה שם, מה אני יכול לעשות כאשר לא בא לי לעשות שום דבר” “יש לי כל כך הרבה רעיונות אך אני מצליח להפעיל את עצמי רק כאשר מישהו אחר, עוזר לי, ומאמין בי כי אני לא מאמין בעצמי”.

לאחר שנים של תסכולים, ותחושת פער בין הרצוי לבין המצוי, מבוגרים עם הפרעת קשב מפתחים דכאון, חרדה, הערכה עצמית נמוכה והמנעות מביצוע דברים שחוששים מהם. לפיכך, הפרעת קשב אצל מבוגרים מלווה לפחות בקרב 50% מהם עם דכאון או חרדה.

אימון אישי להפרעת קשב במלווה בטיפול תרופתי הינו הטיפול הנפוץ ביותר לשיפור איכות החיים של מבוגרים עם הפרעת קשב. אימון אישי משלב טכניקות של CBT עם מגוון שיטות אחרות כגון דימיון מודרך, לחיזוק האפקטיביות וההעצמה העצמית.