גן דה וינצי

האם יש לך “גן דה ונצי”?

השבוע חוגגים את הולדתו של ליאונרדו דה ונצי – 15 באפריל 1452 – האמן והממציא הגדול ביותר בהיסטוריה. לפני מותו שאל: “האם השגתי משהו?” למה הוא שאל את זה? כי ליאונרדו התחיל הרבה פרויקטים – אבל סיים רק חלק קטן מהם עקב הפרעת הקשב שלו. לא משנה שצייר את הציורים הכי מפורסמים, בנה מודל אנטומי שהווה הבסיס לרפואה, ויצר את המודל הראשון של הליקופטר, אוטו, רובה אוטומטי ועוד, הוא הרגיש שלא הצליח כי עזב פרויקטים רבים באמצע הדרך כאשר נמשך למשהו אחר חדש ומעניין יותר.

יחד עם זה – ללא הפרעת קשב דה ונצי לא היה מגיע ליצירתיות הפורצת גבולות. התשוקה להרפתקה, ללקיחת סיכונים, והדחף למלא את הסקרנות הבלתי נדלית שלו נובעות מתכונות ששייכות לגן ששמו  ,DRD4שמניע אנשים לחפש ריגושים – באנגלית: the thrill seeking gene .

האם  יש לך את “גן דה ונצי” ?

ענה לשאלות הבאות כדי לבדוק אם יש לך תכונות של ליאונרדו דה ונצי.

התנהגות כן לא
1. אני נהנה מלקיחת סיכונים – להיכנס למצבים בהם לא ניתן לנבא את התוצאה
2. אני מרבה לפעול מאינטואיציה ורגש ולא לפי ההיגיון
3. אני לא אוהב לפעול לפי כללים
4. אני מוכן לותר על שינה ולפעמים גם אוכל כאשר אני ממוקד במטלה שחשובה לי
5. אני פותר בעיות בצורה שונה מאחרים
6. אני “רואה” דברים שאחרים אינם רואים – חוש ששי
7. יש לי התמכרויות (לדברים בריאים וגם לא בריאים)
8. אני מאושר רק כאשר אני ממוקד טוטאלי במשהו שמושך אותי  – שאר הזמן אני מרגיש שמשהו חסר
9. אני נוטה לדחות משימות שאינן מעניינות
10 .אני נוטה להפסיק משימות בלי לסיימם
11. אין לי תחושת זמן
12. אני מרגיש חסר ביטחון ללא קשר למה שהשגתי

אם אתם מזדהים עם אפילו חלק מהתסמינים – כדאי לתת לעצמכם זמן במשך השבוע להיות יצירתיים ומסופקים מקידום אינטרסים אישיים. במקום להרגיש שאינכם ממשים את עצמכם, תקבעו מראש זמנים בהם תוכל לעסוק במה שמושך, וכך לא תצטרכו “לגנוב” זמן כאשר אתם עסוקים במטלות אחרות שחייבות להתבצע. העיזו יותר גם כאשר אתם בעבודה, אל תפחדו להציע שינויים. תהיו פרו אקטיביים עם משפחה וחברים. עשו סיעור מוחין כדי לחשוב מחוץ לקופסה – ואז תוכלו לפתח את הדה ונצי האישי שלכם!