מהם תפקודים ניהוליים

דמיין שאתה טייס ומולך מאות מחוגים. עליך לדעת מה כל אחד מהם עושה ואיך להשתמש בהם. תפקיד ניהולי של הטייס הוא לשלוט בכל המכשירים ולהיות מוכן להתמודד עם פרעות בלתי צפויות, שנגרמות על ידי מפגעי מזג האוויר או כאשר אחד החלקים של המטוס אינו פועל כראוי.

תא הטייס של המטוס הוא דומה למוח, תפקידים ניהוליים מפעילים את המוח כמו המחוגים, הם  יושבים במוח הקדמי ומפעילים אותנו.

אם התפקודים הניהוליים אינם מופעלים נכון, אנחנו לא נצליח להתניע, ולהגיע ליעדים שאנו קובעים לעצמינו בתפקיד ניהולי.

כאשר תפקודים ניהוליים פועלים כמו שצריך, ההתנהגות מכוונת לנסיעה במסלול הטיסה שקבענו, ונוכל לפתור כל בעיה שעלולה להתעורר בדרך ליעד.

תפקודי המוח  הפרונטלי מאפשרים לנו לבנות תכניות, ולשלוט במיקוד כדי נוכל ולהתמיד עד לסיום המשימה.

תפקודים ניהוליים עוזרים לאנשים:

 • לתכנן פעולות בלוז
 • להתחיל משימות באופן עצמאי ללא דחייה
 • להדוף הסחות כמו רעשים, מחשבות, וגירויים ויזואליים
 • לווסת רגשות כמו תסכול וסטרס היוצרות חוסר מוטיבציה
 • לשלוט בתגובות אימפולסיביות כמו פליטות פה או התנהגות אגרסיבית
 • להתגמש אם נדרשת שינוי בתוכנית
 • לזכור את המטרות שקבענו
 • להעריך באופן אובייקטיבי את ההתקדמות
 • להתמיד על מנת להשיג מטרות בכל תחומי החיים

תפקידים ניהוליים פועלים בסנכרון כמו בתזמורת כדי לאפשר לנו להצליח בכל מטלה, מהקטן והפשוט ועד לפרויקט מורכב רבי שלבים. לכל כישור תפקיד אחר בתזמורת. לדוגמא, גמישות מחייבת דבור עצמי שמעכב את התגובה לתסכול, על מנת לתכנן פיתרון כאשר תוכנית אינה פועלת כפי שתוכננה.

ועוד דוגמא, כדי ללמוד למבחן, צריך לתכנן מראש מתי לומדים לפחות שבוע לפני המבחן, ולארגן את החומר הכתוב. בזמן שלומדים, חשוב להתמקד ולא להיות מוסח, ולהשתמש בטכניקות לזכור את החומר. אם לא מבינים משהו, במקום להתעצבן ולעזוב את הכול, חושבים בצורה אסטרטגית כדי לפתור את הבעיה, כדי לקבל עזרה ולהמשיך ללמוד את כל החומר. בכל שלב, מתכנון הזמן ועד לסיום הלמידה, ישנו קשר הדוק בין כל תפקידים ניהוליים.

תפקידים ניהוליים

תפקידים ניהוליים

מהם התפקודים הניהוליים העיקריים

להלן 8 קטגוריות של תפקידים בכירים מרכזיים:

 1. תכנון – היכולת לחשב על היעדים, על מה צריכים לעשות כדי להשיג אותם, וליצור “מפת דרכים” הקשורה ללוח זמנים לביצוע השלבים הנדרשים להשגת מטרה
 2. הפעלה -היכולת להתחיל משימה באופן עצמאי ללא דחייה, גם כאשר לא ,בא לך”
 3. מיקוד במטרה – היכולת להתרכז לאורך זמן במשימה, ולזהות הפרעות שעלולות להסיח את הדעת
 4. וויסות רגשות – היכולת לנהל רגשות כמו כעס, פחד, תסכול ועצב על מנת לאפשר המשך הפעלה עצמאית
 5. עיכוב תגובה – היכולת להתאפק לפני שמגיבים. לדוגמא, לא לפלוט שמות גנאי, להרים יד בכיתה במקום לצעוק תשובה ללא רשות, לקרוא הוראות לפני שמתחילים לכתוב
 6. גמישות – היכולת להתאים את עצמך למצב חדש ולהתמודד עם השינוי, לדוגמא כאשר יש עיכובים, או טעויות שפוגעות ברצף הביצוע
 7. זיכרון עובד – התהליך המוחי שמאפשר לנו לשמור בזיכרון מידע עדכני כמו הוראות, מספרים, את דברי המורה או ההורה מיד לאחר שנאמרו
 8. בקרה עצמית – היכולת להיות מודע לעצמך, ולהעריך את הידע והבצוע שלך על מנת לדעת מה צריך לשפר כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר

לכל אחד מאתנו יש תפקידים בכירים חזקים יותר וחזקים פחות. אחד מצוין בתכנון אך לא מפעיל את עצמו בזמן. מישהו אחר מצוין ביכולת שלו לך להתאפק ולא להתעצבן, אך הוא לא מצליח להתקדם במשימות כי הוא לא מספיק יוזם.

כאשר מחזקים תפקודים ניהוליים, החיים מתנהלים בקלות יותר. לומדים לנהל זמן, לשלוט בהפרעות, ולפתור בעיות בצורה גמישה. אימון אישי מחזק תפקידים בכירים של המוח ע”י ליווי בתהליך זיהוי מטרות, זיהוי הסחות, ביצוע משימות לפי סדרי עדיפויות, זיהוי מכשולים רגשיים, ומתן אסטרטגיות לשמירה על המיקוד לאורך זמן לקראת מטרות ארוכי טווח.

תוכל לבדוק את  האפקטיביות של התפקודיים הניהוליים שלך בשאלון הבא של ליסה גרוסמן:

הורדת שאלון