אימון מנהלים

האתגר של מנהל הוא לבחור נכון, לשמר אנרגיות, ולנהוג בסבלנות ובעקביות
הרווח: ניהול עצמי אמיתי, המבוסס על אינטליגנציה רגשית מפותחת

אימון מנהלים מסייע לאנשי מקצוע, יזמים ואנשים העובדים בתפקידים בכירים, לנהל את עצמם באפקטיביות בחיים המקצועיים והאישיים. תחום המיקוד שלי הינו אימון מנהלים
בעלי הפרעת קשב.

המטרה של אימון מנהלים הינה חיזוק ה”תפקודים הניהוליים” שלהם. תפקודים אלה נמצאים באונה הקדמית של המוח והם אחראיים לאינטליגנציה הרגשית, שהיא היכולת לדחות סיפוקים על מנת להגיע ליעד ארוך טווח. התפקודים ניהוליים,Executive Functions , כוללים את היכולת לסנן הסחות, לנסח מטרות ברורות, למתן רגשות ותגובות, לארגן משימות לפי סדר עדיפות, ולהתנהל ללא דחיינות במסגרת לו”ז.

מנהלים בעלי הפרעת קשב הם בדרך כלל אנשים בעלי כריזמה, יצירתיות, ודחף פנימי להצליח. עם זאת, בגלל קשיי קשב, הם נשלטים לפעמים על ידי אימפולסיביות, נטייה להשתעמם בקלות, רגשנות ודאגנות יתר.

למנהל בעל הפרעת הקשב יש אישיות מפוצלת: בחוץ- נראה שיש לו הכול: בית, משפחה, מעמד מכובד בעבודה, בפנים – הוא חסר רוגע, עצבני ולפעמים מתאר את עצמו כ”משוגע”. התכונות החיוביות שלו, כמו יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה, לעיתים מחבלות ביכולתו להתנהל בצורה רציונאלית. הרעיונות בראשו מתפוצצים כמו פופקורן, כל חצי שנייה צץ רעיון אחר וקשה לעקוב אחריהם. הוא מלא מרץ אבל מתעייף מהר. הוא עלול לקחת סיכון במקום להיזהר, לא לפעול במקומות בהם דווקא נכון להסתכן, להגיב כשצריך לשתוק ולא להגיב כשצריך לדבר.

החסך בתפקודים הניהוליים מוביל לתחושות הצפה וסטרס כרוניים.

מטרת אימון מנהלים היא לשפר תפקודים ניהוליים, להפחית את ההצפה, ולעודד הרגלי חיים בריאים. בתהליך האימון, המנהל רוכש מיומנויות של וויסות עצמית, כגון הצבת גבולות בריאים, הקשבה פעילה, ואימוץ פרספקטיבה רחבה יותר.

הכלי העיקרי של המאמן הוא “שאלות עוצמה”, כגון: “אם יכולת להתחיל מחדש – מה היית רוצה לשנות בהתנהגות שלך?”, “על מה אתה צריך לוותר כדי להשיג את השינוי?”, ו- “מה אתה צריך ממני, המאמנת, כדי להצליח? “

האתגר של מנהל הוא לבחור נכון, לשמר אנרגיות, ולנהוג בסבלנות ובעקביות. כאשר מנהלים עובדים עם מאמן שמבין את הנוירו-ביולוגיה של הפרעת קשב והשפעתה על החיים האישיים והמקצועיים, הם מרגישים שמישהו באמת מבין אותם. מאמן ADD שעובד עם מנהלים, מפחית את תחושת ההצפה ומעצים תכונות כמו נשיאה באחריות, יעילות, וארגון.

הרווח: ניהול עצמי אמיתי, המבוסס על אינטליגנציה רגשית מפותחת.

במה מתמקד אימון הפרעת קשב למנהלים?
איתור תופעות של הפרעת קשב המפריעות לשליטה העצמית.
בדיקת מצבים בהם קיימת נטייה לאיבוד שליטה.
עיצוב אסטרטגיות לכינון הרגלים חיוביים שיחליפו הרגלים מבוססי צורך בהנאה מיידית.
גילוי מחשבות אסרטיביות וחיוביות היכולות לאפשר עיכוב תגובה והשלמת פעולה.

מהם האסטרטגיות באימון מנהלים?

המנהל יכול להיעזר בחמש שאלות כדי לשפר את יעילותו:
מה אני רוצה להשיג?
אילו דפוסי חשיבה יכולים לעכב אותי כגון, פרפקציוניזם
מהן ה”תת מטרות” של המשימה שאוכל להגדיר כדי להגביר את תחושת השליטה?
איך אוכל לשמור על המיקוד – מי או מה יכול לעזור לי להשיג את המטרות שלי?
איך אוכל לפקח על עצמי באופן אובייקטיבי?

אסטרטגיה לתקשורת קומפולסיבית מאופיינת על ידי דיבור רציף ללא הפסקות וללא הקשבה לזולת. הדיבור מואץ על מנת לא לאבד את רצף המחשבה. באימון המנהל “הדברן” לומד לתכנן שיחה על-פי מבנה, הכולל: הגדרת הנושא, הפעלת הקשבה תקינה, וסיום השיחה עם סיכום תמציתי. הוא לומד להיות מודע ל”טריגרים” להתפרצויות, ולתכנן מראש תגובות אלטרנטיביות רגועות. לסיכום, המאמן מלמד את המנהל לעצור, לחשוב על המטרות וההשלכות של מעשיו ולכוון את מחשבותיו וביצועיו למטרות המוצהרות.