כיצד מפקידים כסף בבנק הרגשי?

האתגר של מנהל הוא לבחור נכון, לשמר אנרגיות, ולנהוג בסבלנות ובעקביות
הרווח: ניהול עצמי אמיתי, המבוסס על אינטליגנציה רגשית מפותחת

עיבוד מאמר מאת MJ Clark Your Emotional Bank Account

כולנו יודעים כיצד מתנהל חשבון בנק רגיל: אנחנו מפקידים כסף, חוסכים ומושכים. חשבון הבנק הרגשי הינו מונח שנוצר ע”י סטיבן קובי, פילוסוף וגורו של ניהול עצמי אפקטיבי, שמתייחס לחשבון של אמון הדדי. קובי מזהה 6 דרכים להפקדת כסף בבנק הרגשי שיכולות לחזק את האמון בינינו לבין אנשים שחשובים לנו:

 1. הבנה והכלה: להקשיב למכלול – למה שאומרים, ולמסרים הסמויים, כגון רגשות וכוונות. אנו שואלים שאלות ענייניות מתוך סקרנות, ומשדרים לאחר שמה שהוא אומר הוא חשוב, ושאנחנו לא שופטים אותו.
 2. עמידה בהתחייבות: קובעים ומבצעים. לדוגמא, קובעים זמן ומגיעים או מבצעים בזמן. יש דד ליין, ואנו מחויבים אליו.
 3. הבהרת ציפיות: בני אדם אינם “קוראי מחשבות”. עלינו לתקשר עם אחרים בבהירות, לחדד מה אנחנו רוצים ולמה זה חשוב. כמו כן, חשוב שנימנע מהגעה למסקנות טעויות דרך קריאת מחשבות של אחרים. הבהרת ציפיות והימנעות מלשפוט אחרים (כי אתם מרגישים שאתם יודעים מה שהם חושבים גם כאשר לא הביעו את דעתם) מונעות מריבות הנובעות מאי הבנות. ואם אחרים אינם עומדים בציפיות, מבהירים שוב, בלי ביקורת. כשאנחנו מבקשים משהו ומקבלים אותו, נחזק את הזולת עם הבעת הוקרה והערכה.
 4. תשומת לב “לדברים הקטנים”: לכבד ולהפתיע עם פרגון – ביצוע מטלות קטנות בלי שיבקשו, עם חיבוק לא צפוי. לעשות משהו שלא חייבים לעשות, כדי להראות שאכפת לכם.
 5. התנהלות מוסרית: לפעול בנימוס וביושרה, כך שאנשים אחרים יכולים לצפות מאתנו תגובות שמסונכרנות עם כללי התנהגות ניאותה.
 6. התנצלות לאחר ש”מושכים כסף”: כולנו טועים, זה חלק מהחיים. אם טעינו, פגענו באמון, ועלינו להתגמש, לשחרר עקשנות, ולהתנצל על מנת לאזן את החשבון ולהפקיד כסף בחזרה.

כאשר רמת האמון גבוהה בין אנשים, זה בגלל שהפקדנו כסף בבנק הרגשי פעמים רבות, דרך המעשים שלנו. התקשורת משתפרת, ונוכל גם לטעות מבלי להיות במינוס.

גם ההיפך נכון. כשאנו מתנהלים בחוסר רגישות, מפריעים לאחרים כשהם מדברים, מדברים בצורה סרקסטית, מקשיבים בצורה שיפוטית ולא פועלים בצורה פרו-אקטיבית על מנת להפקיד בבנק הרגשי, החשבון מתרוקן ואז צריך להיזהר כל רגע כי רמת האמון נמוכה.

איך נצליח ליצור ולשמור על חשבון בנק רגשי מאוזן? נשים לב לדפוסי חשיבה, לרגשות ולהתנהגויות שלנו בסיטואציות שונות. נעריך את ההשפעה שלהם עלינו ועל אחרים.

אפשר להיעזר בתרגיל אימון עצמי להערכת החשבון הבנק הרגשי:

 1. מ-0 עד 10, עד כמה אני מתנהל לפי כל אחד מ – 6 דרכי ההפקדה?
 2. אילו מחשבות, רגשות אמונות והתנהגויות קשורות לציונים הגבוהים?
 3. אילו מחשבות, רגשות אמונות והתנהגויות תורמות למשיכה מהבנק הרגשי?
 4. כיצד הייתי רוצה לחזק את תחומי החולשה?
 5. כיצד זה ישפיע על מערכות יחסים?

במרכז: בניית חשבון בנק רגשי

בעיגולים:

הבנה והכלה

עמידה בהתחייבות

הבהרת ציפיות

הדברים הקטנים

התנהלות מוסרית

התנצלות