אימון הפרעת קשב תיאור מקרה

נטע חיה כל החיים בתחושה של “סטרס”, מרגישה שהיא מסתובבת סביב עצמה, חיה באיזור הנוחות ולא מתקדמת, ואינה במקום שהייתה צריכה להיות בהתאם לגיל (היא בת 50). היא חשה מוצפת, יש לה יותר מדי “ג’אנק” בראש, ולא בטוחה שהשכחנות שלה קשורים לגיל או לקשיי הקשב. נטע מאבדת את הביטחון בקלות, והמשפט הקבוע: “באמת, לא הייתי הצלחה גדולה”.

באופן אובייקטיבי, היא הצליחה בגדול, כבר כתבה ספרים, יש חבר לחיים, דירה שהיא הרכוש שלה, וילדים.  אבל זה לא משנה, במילים שלה: “אני מפחדת לאבד את זה. הפכתי להיות כמו אבא שלי, שתמיד פחד מלקיחת סיכונים. והנה אני – לוזרית.

בשלב הראשון, בדקנו מהם המטרות שמביאות אותה לאימון. באימון ישנם שתי קטגוריות  של מטרות: האג’נדה הגדולה והאג’נדה הקטנה. האג’נדה הגדולה שלה היא: להרגיש שיש לה חופש בחירה, ושהיא יכולה להיות קשובה לצרכים שלה בלי להרגיש אשמה. להתחיל סוף סוף לחשוב על עצמה ולא על הצרכים של המשפחה.

האג’נדה הקטנה כללה מטרות של סדר וארגון: סידור הבלגן בבית, וניהול זמן כדי להתחיל לנהל את המטלות לפי מה שחשוב ולא מה שנוח. כחלק מה תוכנית לארגון מחדש של הבית, החליטה לחרוש את הפינות של הבית, צעד אחר צעד ולפי קצב עקבי, ולזרוק דברים שהיא כבר לא צריכה. נטע התחילה להוריד דברים מהבוידם,  למסור חפצים לאחרים, ואף לתרום למקומות שיכולים להשתמש בבגדים ובספרים לטובת אנשים נזקקים. בתהליך הזה היא מצאה דברים שאבדו לה מזמן, כמו תכשיטים, מפתחות, ומשקפיים.

לאחר הסינון של רכושה, נטע פנתה לפרויקט עיצוב חדר עבודה. היא יצרה מקום לשבת עם לוח מחיק ענק לרישום הלוח זמנים, ועם פוסטרים היוצרים האשראה ויזואלית. כדי לחזק את המיקוד, עבדה לפי שיטת ה”פומדורו” – טיימר בצורת עגבנייה www.developgoodhabits.com/pomodoro-technique

הפכה את השיטה הזו “לריטלין” שלה  (יכלה לקחת בגלל בעיות לב). כאשר נטע לקחה את הטיימר אמרה לעצמה:” אני לא קמה ולא מפסיקה להתמקד למשך 20 דק’, ואז לוקחת הפסקה.

בתחום ניהול הזמן, נטע פעלה לפי העקרונות של סטיבן קובי – להכניס כל יום משימות חשובות אך לא דחופות שמקדמות אותה למטרות טווח הארוך. לדוגמא, תכנה זמן לכתיבת ספר – דבר שדחתה כבר שנים – ופעלה לפי שיטת הפומודורו.

אחרי 6 מפגשים , נטע התחילה להתמקד בשלב הבא בחייה – יצרה. היא הבינה שאין לה אלצהיימר, שיש הפרעת קשב שלפעמים מרגיש כמו פגיעה מוחית עקב בעיות בזיכרון המיידי. בהמשך המפגשים – עד למפגש ה10 ואחרון – רכשה עוד כלים לוויסות המוטיבציה ומצבי רוח שתמיד הגבילו את היעילות והמעקב אחר משימות. בסיום התהליך נטע ספרה

“אני כבר לא מבולבלת. אני יודעת מה אני רוצה, ואני יודעת איך להשיג את זה. אני חופשייה לבחור במה להתמקד, ורגועה שאצליח!”