שיטת הטיפול

פנו אלי ואשמח לחזור בהקדם
שם (חובה)
טלפון (חובה)


הטיפול בהפרעת קשב כולל שילוב של גישות. טיפול תרופתי נחשב לטיפול היעיל ביותר, אך חשוב שהוא ילווה על ידי טיפולים משלימים.

טיפול בהפרעת קשב אצל ילדים שונה מהטיפול בהפרעת קשב אצל מבוגרים. אצל ילדים, הטיפול העיקרי הוא התנהגותי. לפי התאחדות הפסיכולוגים האמריקאים טיפול התנהגותי הוא הטיפול המומלץ ביותר עבור ילדים מתחת לגיל- 6 לפני שמתחילים טיפול תרופתי, ויעיל לרוב הילדים שאינם משתמשים בטיפול תרופתי. ישנם מחקרים המוכיחים שטיפול התנהגותי, יכול להנמיך את הצורך במינונים גבוהים של טיפול תרופתי ואף להעלים את הטיפול התרופתי בכלל.

טיפול התנהגותי מתמקד בשימוש נכון של חיזוקים ועונשים על מנת לעצב הרגלים חיוביים. על רגל אחת, עיקרון יסוד של עיצוב התנהגות הינו הגברת תשומת לב להתנהגויות שהורים רוצים לחזק והסרת תשומת לב מהתנהגויות שרוצים להעלים או להנמיך.

בהדרכת הורים, הורים  רוכשים טכניקות עיצוב התנהגות. לדוגמא, הם לומדים כיצד לחזק באופן יעיל התנהגות רצויה ע”י הגדרת ההתנהגות החיובית של הילד כגון:  “מאוד אהבתי איך התמקדת היום בהכנת שיעורי בית!” או “שמתי לב ששיחקת היום עם אחותך הקטנה, זה היה מצוין!”. בהדרכת הורים, הורים לומדים כיצד לנסח בקשות, כיצד להשתמש בחיזוקים או עונשים בצורה אפקטיבית, לתקשר בצורה תומכת ולעזור לילד למצוא את הכישורים המיוחדים הטמונים בו על מנת שיוכל להאמין בעצמו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

רצוי לשלב טיפול קוגניטיבי עם טיפול התנהגותי. מכיוון שבעלי הפרעת קשב מתקשים בוויסות רגשית, וביכולת פתרון בעיות, חשוב לעבוד על התהליכים הקוגניטיביים הקשורים לתסמיני קשב וריכוז. ניתן לשפר את ההתמודדות עם תופעות רגשיות ותפקודיות ע”י גילוי מחשבות שליליות המשפיעות על רגשות והתנהגויות, ועיצוב דבור עצמי תחליפי. הטכניקות של טיפול קוגניטיבי התנהוגתי כוללות:

  • מעקב אחר מחשבות, רגשות ו/או התנהגויות
  • תהליך פסיכו-חינוכי לגבי הקשר בין מחשבות, רגשות והתנהגויות
  • תרגול חשיבה חיובית
  • תרגול חיזוק עצמי בשילוב החיזוק החיצוני

אימון קשב ורכוז

אימון להפרעת קשב משלב טכניקות קוגניטיביות והתנהגותיות שעשויות לשפר באופן משמעותי את התופעות העיקריות של הפרעת הקשב. אימון הפרעת קשב, נחשב לטיפול היעיל ביותר עבור מתבגרים ומבוגרים. הם לומדים מיומנויות ניהול עצמי  לשיפור תפקוד לימודי, רגשי תקשורתי וארגוני.

המטרה של אימון קשב ורכוז הינה להקנות ארגז כלים לחיים, המאפשר לקיחת יוזמה בצורה פרואקטיבית.

חשוב לציין כי ישנם מגוון רחב של טיפולים אלטרנטיביים כגון נוירופידבק וביופיבק, וטיפול דרך תזונה והתעמלות.