ADD

פנו אלי ואשמח לחזור בהקדם
שם (חובה)
טלפון (חובה)


רופא ילדים, ד”ר ג’ורג’ סטיל תיאר  ב 1902 בעיתון הרפואי, Lancet, 20 ילדים עם בעיות התנהגות. הוא תיאר אותם כילדים עם “יתר רגשות” ו “תשוקתיים”.הרבה מהם לא היו מסוגלים להתאפק ולדחות סיפוקים. הם סבלו  מחוסר קשב וריכוז, והפגינו באופן מוגזם אי שקט גופני על ידי הרבה תזוזות. בנוסף הייתה להם התנגדות בכל הנושא המשמעתי. למרות שרמת האינטליגנציה הייתה תקינה, הציונים היו נמוכים. ד”ר סטיל סיכם שהבעיות נגרמו כתוצאה מפגם מולד במוח, בעיית התפתחות במוח, משהו תורשתי.

היום, הפרעת קשב מוגדרת כהפרעה נוירו-ביולוגית שהיא בעיקר גנטית. היא בעלת השפעות פסיכולוגיות רגשיות וחברתיות. ההפרעה כוללת חסכים בוויסות ושמירה על התנהגויות לפי כללים ותוצאות. חסכים אלו גורמים לבעיות ביכולת הימנעות מתגובות אימפולסיביות, ביכולת מיקוד במשימות מההתחלה ועד הסוף, ביכולת סינון גירויים הנכנסים הן מהעולם הפנימי (הסובייקטיבי) של האדם, והן מהעולם החיצוני (האובייקטיבי), וביכולת למידה וזיכרון. הפרעת קשב מפריעה בצורה כוללנית בכל צורות הלמידה, הן אקדמית והן חווייתית אצל ילדים, מתבגרים ומבוגרים, וגורמת לתסכול רב, ירידה במוטיבציה, וסטרס.

כיצד הפרעת קשב משפיעה על היכולות של האדם?

אפשר להבין את הפרעת הקשב כחסך ביכולת לדחות סיפוקים, באנגלית Reward/Motivation Deficiency Syndrome, שהוא  חסך בתחושת שכר פנימית. קיים חסך ביכולת לחוש ספוק מביצוע מטלות שאינן יוצרות “היי”.כמו כן, ישנםרגשות שליליים כגון אכזבה, כעס או חרדה לגבי ביצוע משימות “חובה” ו”צריך” ומשיכה לפעולות הנותנות הנאה מיידית. במילים אחרות, חשים שלהתאמץ הוא רע, ולדחות הוא טוב!

הפרעת קשב מערבת את כל מערכת החושים (ראיה, ריח, מישוש, שמיעה וכו’). אדם בעל הפרעת קשב יכול להרגיש שישרעש מתמיד שמנטרל כל ניסיון להתרכז. ה”רעש” הזה עלול להוביל לתחשות עייפות וחוסר אונים.כדי לשרוד את ההפצצה של גירויים, לעיתים קרובות בעלי הפרעת קשב “מכבים” את עצמם עד שהרעש עובר. אחרים רואים את זה כחוסר התחשבות, ואי רצון להקשיב.

להלן רשימה של קשיים בתפקוד היום יומי שפוגעים בהתמודדות רגשית חברתית ולימודית.
קיים קושי ב:

 1. מעקב אחר הוראות והנחיות
 2. קבלת החלטות ללא חרדה מיותרת
 3. ניהול זמן
 4. התחלת והשלמת מטלות
 5. סינון הסחות ואבחנה בין עיקר ותפל
 6. ניהול אימפולסיביות וסבלנות
 7. וויסות תגובות רגשיות, ווכחנות והתפרצויות זעם
 8. איזון מצב רוח
 9. שמירה על רוטינות, כמו התארגנות בוקר, תזונה התעמלות
 10. עקביות בשעות שינה והתעוררות

ליד התסמינים השליליים, לבעלי הפרעת קשב תכונות חיוביות רבות, כמו:

 • רמת אנרגיה גבוהה
 • סקרנות
 • יצירתיות
 • חשיבה הוליסטית
 • אינטואיציה מפותחת
 • ספונטניות
 • חוש הומור
 • אותנתיות
 • הרפתקנות
 • רגישות

הדרך הטובה ביותר להתגבר על הקשיים הינה לזהות את העאוצמות, לבחור יעדים אישיים בהתאם ליכולות, חלומות אמונות וכישורים, ולהפעיל אסטרטגיות שעוזרות בהשגת המטרות. אימון לבעלי הפרעת קשב משפר את האפקטיביות, ותחושת המסוגלות לסגור את הפער בין המצוי לבין הרצוי.