אמא בעלת הפרעת קשב

פנו אלי ואשמח לחזור בהקדם
שם (חובה)
טלפון (חובה)


כאשר אישה בעלת הפרעת קשב היא גם הורה לילד או ילדים בעלי הפרעת קשב, השמירה על ההתארגנות והמשמעת של המשפחה הינה אתגר מיוחד. אימהות בעלות הפרעת קשב בדרך כלל נוטות לשאול את עצמן ללא הרף “האם אני אמא טובה?”. הן לא מבינות כיצד הן יכולות לנהל אחרים בבעוד הן מתקשות לשלוט בעצמן. אימהות בעלות הפרעות קשב זקוקות לתמיכה, כלים מעשיים והעחצמה.

להלן מספר טיפים שעשויים לסייע לאמא בעלת הפרעת הקשב (ולכל הורה כמובן) להיות מנהלת טובה, הן של עצמה והן של המשפחה. האתגר העיקרי הינו לווסת את הרגשות ולהתמקד במטרות על ידי קביעת סדרי עדיפויות ברורים, ומיקוד תשומת הלב בניהול הסחות.

 1. תכתבי הכל! לא משנה מה- תכתבי! מחברת, שבתוכה שיחות טלפון, רשימות של מטלות שאת חייבת לעשות מידי יום, מטלות שהיה נחמד אם היית מבצעת, מטלות לטווח הארוך ומפגשים.
 2. העבירי מהמחברת ליומן את רשימת ה TO DO.
 3. תתלי לו”ז משפחה: יומן ענק או שני לוח מחיק: אחד לשבוע – בו כתובות המטלות של כל בני המשפחה. חוגים, תורים לרופא
  ומטלות בית.
 4. בקשי עזרה! למרות שזה נשמע קשה זה אפשרי וניתן לביצוע. ארגנו תפקידים בתוך המשפחה והמטלות יהיו תלויות לעיני כל בל”וז המשפחה. ניתן לעשות זאת במפגש משפחה- מפגש שבועי שמטרתו חיזוק שיתוף הפעולה.
  כמובן ששיתוף הפעולה של בן הזוג הוא חיוני.
 5. כתבי “צ’קליסט” לרוטינות היומיות: כתביו בלוח בחדר של הילד מה הרצף עליו לעשות בבוקר, מה עליו לעשות בערב, ומה השלבים להכנת שיעורים והכנה למבחנים. זה יחסוך הרצאות וביקורת כאשר ההליכים ברורים. ניתן גם לעשות זאת בצורת פוסטר עם תמונת. המטרה הינה לפשט לילד את מטלותיו ולהנמיך את הסטרס.
 6. תתעורי מוקדם יותר בבוקר וכמו כן תלכי לישון בזמן קבוע. מומלץ להתעורר חצי שעה לפני שהבית מתעורר על מנת למצוא רגע של רוגע- לקחת עשר נשימות עמוקות, לדמיין את ההתנהלות הרצויה שלך במהלך היום ואת האופן בו בני המשפחה האחרים ייקחו חלק.
 7. ארגני רוטינות לארוחות מסודרות. מומלץ שאחת הארוחות תהיה ללא טלוויזיה ובשיתוף בני המשפחה בהכנה ובניקיון.
 8. הכיני רשימות קניות: רשימה של “דברים לקנות פעם בשבוע”, “דברים לקנות ביום יום”. חשוב לכתוב ביומן קניות של בגדים ודברים אחרים שאינם מוצרי מזון. אל תחרגי מהרשימות וממה שכתוב ביומן, ואם אתם בכל זאת מעוניינתם לרכוש משהו שלא כתבתם, רשמי את זה, ותחשבי את את באמת צריכה את זה או שמא זה רק ממלא את הצורך האימפולסיבי לקנות, לזוז וליהנות מהרגע.
 9. קחי “פסקי זמן” כאשר את מרגישה עייפה כדי לא להגיע לתשישות.
 10. תיעזרי בחוש הומר אם דברים משתבשים, במקום להיכנס לשיפוטיות הרסנית.

טיפים לניהול התקשורת עם בני המשפחה:

 1. קבעי מטרות עם בן הזוג. לדוגמה- ‘אנחנו מדברים ולא צועקים’, ‘אנחנו מעבירים אחריות לילדים’, ‘אנחנו מציבים גבולות’ וכו’.
 2. הסבירי בצורה מדויקת את הציפיות ואת הסנקציות והגבולות כאשר לא שומרים על הכללים.
 3. התעלמי מהתנהגויות שליליות שניתן להתעלם מהן. וותרי- אי אפשר להפוך כל דבר למלחמה.
 4. חזקי התנהגויות חיוביות של הבן זוג והילדים. מתן הוקרה לזולת מנטרל כעס ומגביר את החשיבה החיובית. הדבר החשוב ביותר הינו לדאוג שהמאזן של החיזוקים גדול יותר מהמאזן של הערות.
 5. העלימי לחלוטין דיבור שלילי. כאשר את מוצאת את עצמך מקשיבה ל”שדון”, אחרים יקלטו זאת ויתחילו להיות שליליים לגביך.

מובן, הטיפים האלה מתאימים לכל הורה. האתגר הגדול ביותר כהורה לילד או ילדה בעלי הפרעת קשב, כאשר ההורה הינו בעל קשיי קשב, הינו לשלוט ברגשות הנובעות מתחושת אשמה, בלבול, תסכול ואכזבה. לכן, חשוב מאד לתרגל אסטרטגיות על מנת לשפר את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי. אימון אישי לADD – ADD Coaching , יכול לתת מענה להורה שמתקשה לפעול לבד.

בתהליך האימון, הורה בעל הפרעת קשב לומד להבין את הצרכים האובייקטיביים של המשפחה. היא רוכשת טכניקות שעוזרות לה להגדיר את עצמה מחדש עם תכונות וערכים שהופכים אותה לאדם אסטרטיבי שיודע מה חשוב,
וסומך על יכולתו לכבד את עקרונות דרך ניהול עצמי אפקטיבי.