מהי הדרכת הורים בגישה אימונית

פנו אלי ואשמח לחזור בהקדם
שם (חובה)
טלפון (חובה)


הדרכת הורים בגישה אימונית הינה טיפול שמטרתו הקניית כישורים אימוניים להורים שמאפשרים להם לחולל שינוי חיובי בהתנהלות המשפחה. הורים לומדים לזהות מה ההתנהגויות שהם רוצים לשנות ואיך לעשות את זה. הם לומדים להבהיר לעצמם מה באמת חשוב עבור המשפחה שלהם, וכיצד לסלול את דרך להגיע לזה. בהדרכת הורים בגישה אימונית, הורים לומדים למקסם את הפוטנציאל של ילדיהם על ידי רכישת עמדה פרו-אקטיבית ואסרטיבית, שמובילה לשינוי הרגלים ולהעצמה רגשית.

ישנם שני סוגי התנהגות שהורים רוצים לשנות

 1. התנהגות שלילית כמו אלימות מילולית או פיזית, ניג’וסים והצקות.
 2. חסכים התנהגותיים, התנהגויות חיוביות שאינן מתקיימות ללא תזכורות, ויכוחים, או איומים. לדוגמה, התארגנות בוקר עצמאית, הכנת שיעורי בית, הרגלי טיפוח עצמי וסביבתי וכישורים חברתיים.

הטענה השכיחה ביותר של הורים שאני שומעת בהדרכת הורים הינה: “אף אחד אינו קשוב אלי! אני אומר לילדים שוב ושוב- תקום כבר, תסדר את החדר, תכין שיעורי בית, תסגור את המחשב, תלך לישון- אך הם לא זזים.” “אני המזכירה והשוטרת, מארגנת, מזכירה את הלו”ז, מתקשרת למורים ולחברים. מתי הילדים ייקחו אחריות?”

בעיות ההתנהגות נובעות מהאינטראקציה בין גנטיקה לבין הסביבה המשפחתית. נטיות אישיותיות מולדות כמו ביישנות, עקשנות, אגרסיביות, אינטנסיביות, פעלתנות, מצבי רוח ודאגנות תמיד נמצאות באינטראקציה עם הסביבה. בנוסף, ישנם קשיים הנובעים מחוסר יציבות נוירולוגית המשפיע על קצב הלמידה, איכות ההקשבה, וביכולת שליטה בדחפים.

הגורם הסביבתי העיקרי הינו התנהגות ההורה. האופן בו ההורה “מלמד” התנהגויות שליליות או רצויות תלוי בחינוך שהוא קיבל בשילוב עם נטיות מולדות וגנטיות שלו. אפשר להגיע לשינוי משמעותי בתקופה קצרה, למרות ההבדלים האישיותיים, הנוירולוגיים והסביבתיים.

העיקרון הבסיסי של הדרכת הורים בגישה אימונית הוא שאפשר לשנות התנהגות הן של ההורה והן של הילד בכל גיל ובכל מצב. אפשר לשפר את ההרגשה של הילד או ההורה העצוב, הביישן או העצבני על ידי למידה ועיצוב הרגלי חשיבה והתנהלות שמסייעים להבנה ולהתמודדות עם רגשות והתנהגויות.

העיקרון השני בהדרכת הורים בגישה אימונית הוא: ההורים הם סוכני השינוי הטבעיים של הילד. לכן, עליהם ללמוד דרכים לאמן את הילד להיחליף את ההתנהגות מצויה עם התנהגות רצויה. לצורך כך, בהדרכת הורים בגישה אימונית אני מעבירה מעין “סדנת אימון”, שכוללת את הנושאים הבאים:

 1. כיצד לצפות בהתנהגות הקיימת בדרך אובייקטיבית ולא רגשית.
 2. זיהוי ערכים בסיסיים ויעדים המבוססים על ערכי משפחה חיוניים.
 3. עיצוב “זמן איכות” עם הילדים.
 4. מתן הוראות ובקשות אפקטיביות.
 5. שימוש נכון בחיזוקים מילוליים וחומריים.
 6. שימוש יעיל בטבלאות לחיזוק התנהגות חדשה.
 7. שימוש בעונשים: השמת גבולות ברורים בלי פגיעה.
 8. תקשורת אסרטיבית: כיצד להעביר ביקורת ולערוך שיחה שתעודד את הילד להיפתח ולתרום לפתרון הבעיה.
 9. הקניית כלים לניהול לחצים ורגשנות: “אילוף שדונים”, מחשבות שליליות אוטומטיות המחבלות בהצלחה.
 10. הבנת הפרעות קשב וליקויי למידה לעומק.
 11. עיצוב רוטינות לשיפור הבריאות הפיזית בתוך המשפחה: אכילה, התעמלות ושינה.

הורים שעוברים את “סדנת האימון” בהדרכת הורים בגישה אימונית, משנים תפיסות הן לגבי תפקידם כהורים והן לגבי עצמם באופן אישי. הכלים שרוכשים בהדרכת הורים הינם יעילים באינטראקציות בין אישיות מחוץ לבית, וביצירת הרגלים בכל התחומים של צמיחה עצמית.

המאמרים שאני כותבת עבורכם ההורים מעוגנים בלמעלה משלושים שנות ניסיוני כפסיכולוגית חינוכית ומאמנת אישית. הסיסמה שלי
היא “act or be acted upon”- “פעל או שיפעילו אותך”. אם לא תפעיל את עצמך, ה”שדונים” ישלטו.
תרגישו חסרי אונים מול האתגר של גידול ילדים.

אם תרכשו כלים לניהול עצמי ומשפחתי, ותפעלו באופן עקבי, פשוט תצליחו!