חמישה טיפים להורים לפתיחת שנת הלימודים

פנו אלי ואשמח לחזור בהקדם
שם (חובה)
טלפון (חובה)


התחלת שנת לימודים חדשה הינה הזדמנות להורים לשוחח עם ילדיהם על איך להצליח בשנת הלימודים החדשה. להלן חמישה טיפים להורים שיכולים לעזור בבניית רוטינות לשיפור הישגים לימודיים.

1. תאם ציפיות עם הילד – הדרך הטובה ביותר לגרום לשינוי התנהגותי אצל ילדים הינה לשתף אותם בפיתוח רעיונות לחיזוק הרגלים שתורמים לשיפור בתפקוד הלימודי. בשיחה בגובה עיניים עם הורים, ילדים לומדים לקחת אחריות על הבחירות שלהם ועצם העובדה שהם שותפים, מגביר את המוטיבציה שלהם לא רק לדבר על מה שהם רוצים אלא גם להתחייב לעשייה.
2. קבע מטרות לימודיות והתנהגותיות – זהה עם הילד אילו התנהגויות היו יעילות ואילו לא היו יעילות בשנת הלימודים האחרונה כדי לעזור לו ללמוד מטעויות ולאמץ את מה שפועל. הורים יכולים לעזור לילדים לפתח מודעות והרגלים רצויים באמצעות שאילת שאלות. לדוגמה:

הורה: מה אתה רוצה להשיג השנה בבית הספר?
ילד: לקבל ציון גבוה יותר במתמטיקה.
הורה: איזה התנהגויות יכולות לעזור לך להשתפר במתמטיקה?
ילד: אני יכול לבקש עזרה כשאני תקוע, אני יכול להכין שיעורי בית במתמטיקה קודם   לפני שאני מכין את האחרים כדי לא לדחות אותם עד שאהיה עייף.
הורה: כיצד אני יכול לעזור לך כשאתה מתקשה?
ילד: אתה יכולה לעזור לי להתארגן בהתחלה ולבדוק איך אני מתקדם אחרי רבע שעה.
הורה: איך אתה רוצה שאני אגיב אם אני מוצא שאתה מוסח ולא עובד?
ילד: תזכירי לי מה המטרה ואיך אני ארגיש נפלא כשאני מצליח.

שיחה זו נקראת “שיחה אימונית” בין הורה לילד כאשר ההורה מאמן את הילד בניסוח מטרה בצורה ברורה שמקדמת ההפעלה העצמית של הילד.

דוגמאות למטרות לשנת הלימודים:

 • להתעורר לבד ולצאת מהבית בזמן
 • ביצוע שיעורי בית באופן עקבי
 • ארגון החדר, התיק ושולחן העבודה
 • לרכוש כלים להתמודדות עם חרדת מבחנים
 • לשפר תזונה
 • להיות פעיל חברתית

3.  תרגום מטרות למשימות ביצוע – יצירת רשימות משימות (צ’ק ליסט) שכוללות את כל השלבים להפיכת מטרה לרוטינה. כדי ליצור את הרשימה, ההורה מבקש מהילד לפרט מה הוא בדיוק צריך לעשות בבוקר, מהו רצף המשימות להתארגנות ערב, ומהי הרוטינה להכנת שיעורי בית. השאלות הבאות יכולות לעזור ליצירת מבנה ספציפי לרוטינה להכנת שיעורי בית:

 • איפה בבית אתה מתרכז הכי טוב, לדוגמה: בחדר, במטבח, על הרצפה.
 • מהו אורך ההפסקה שאתה צריך אחרי שאתה חוזר מבית הספר ולפני שאתה מתחיל ללמוד?
 • מה יכול לעזור לך להישאר ממוקד:
  • להקשיב למוזיקה
  • להשתמש באטמי אוזניים
  • לקום ולהסתובב כל רבע שעה
  • תזכורות ויזואליות כמו שלטים עם משפטים מעודדים.
 • כיצד תבדוק את העבודה שלך כשאתה מסיים ? לבד, עם הורה.
 • איפה תשים את העבודה שסיימת כדי לא לשכוח להביא אותה?

4. תכנן מראש איך לנהל הסחות – ילדים, ובמיוחד ילדים עם הפרעת קשב, הינם מוסחים על ידי גירויים פנימיים וחיצוניים. הסחות פנימיות כוללות חלימה בהקיץ (כאשר מתארגנים לצאת מהבית, כאשר מכינים ש”ב וכאשר מבצעים מטלות) ומחשבות שליליות (דאגות, כעסים, תסכולים). הסחות חיצוניות כוללות מסכים ורעשים שנובעים גם מחוץ לבית וגם בתוך הבית.

5. בשיחה אימונית אפשר לנהל סיעור מוחין ולמצוא פתרונות להסחות אלו. לדוגמה:

 • לרשום מחשבות מסיחות במחברת
 • לסגור את כל המסכים כולל הטלפון

6. צור מוטיבציה אצל ילדך – הצלחה בלימודים תלויה במוטיבציה. ילדים הינם בדרך כלל מונעים על ידי משימות שנותנות סיפוק מיידי. הורים יכולים להעלות את המוטיבציה על ידי מתן חיזוקים לביצוע משימות למידה שבדרך כלל אינן מספקות תחושת הצלחה מיידית. כאשר ילדים יכולים לצפות לקבל מה שהם רוצים עבור ביצוע מטלות שהם לא אוהבים, הם חושבים בצורה חיובית יותר על המשימות הנתפשות כקשות מדי או כמשעממות.

הורים יכולים לחזק סיום מטלות עם דמי כיס או להיעזר בפרסים יומיים ושבועיים שמאפשרים לילד להרוויח זכויות כמו ללכת לישון מאוחר ביום שישי, תוספת זמן למחשב, הזמנת חברים לישון או למסיבה, או יציאה עם ההורים ליעד מבוקש.
חשוב להשתמש בזכויות כפרסים למילוי חובות ולא לאפשר לילדים לקבל אותם כמובן מאליו. שימוש בחיזוקים חומריים ובמתן זכויות הינם יעילים ביותר כי הם קונקרטיים. הילד מרגיש שכדאי לו והוא ממשיך לשמור על ההתנהגות החיובית עד שהוא מפנים סיפוק מעצם העובדה שלקח אחריות ומימש את המטרה.

ה”פרס” הכי חשוב שהורה יכול לתת לילד הינו חיזוק חיובי מילולי. הורים יכולים להעצים את ילדיהם על ידי מתן תשומת לב באופן עקבי להתנהגויות חיוביות. חשוב להחמיא לילד על ידי תיאור המאמץ שהפעיל ולהימנע מלחזק את התוצאה הסופית.
לדוגמה, “אני מעריך את המאמץ שהפעלת בהכנת הפרויקט במדעים”, “למדת בנחישות למבחן וזה יותר חשוב מהציון”.

לסכום, הדרך הכי טובה ליצור אצל הילד תחושת מסוגלות לגבי יכולת ההתמודדות שלו עם מטלות לימודיות הינה לבנות מטרות, לפרק אותן לשלבים ולחזק את אופן הביצוע באופן מיידי ועקבי.

בהצלחה!

לשאלות והתייעצות טלפונית ללא תשלום, ליצור קשר:

0502248220

lisagrossman@012.net.il