מבדק MOXO

פנו אלי ואשמח לחזור בהקדם
שם (חובה)
טלפון (חובה)


הפרעת קשב וריכוז (ADHD – Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder) היא הפרעה נוירו- התנהגותית, הנובעת משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. הפרעה זו הינה ההפרעה הנפוצה ביותר בקרב ילדים.
היא לרוב מאובחנת לראשונה בתקופת הילדות וממשיכה אל עבר תקופת ההתבגרות והבגרות המאוחרת. על פי ה- IV-DSM1 הפרעת קשב וריכוז מורכבת משלוש קבוצות תסמינים: ליקויים בקשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות.

ילדים הלוקים בהפרעה זו לרוב מבטאים קושי בתחום הקשב, ביכולתם לשלוט בהתנהגויות אימפולסיביות (פועלים מבלי לחשוב על התוצאות האפשריות מהתנהגותם) ולעיתים אף היפראקטיביות רבה. בנוסף, ילדים הלוקים ב ADHD עלולים לסבול מהפרעות התנהגות נלוות ואף לסבול מקשיים חברתיים שונים בילדותם, דבר המשפיע רבות על ביטחונם העצמי, מידת האושר והסיפוק שלהם מחייהם ובאופן ישיר עלול לפגוע בתהליך ההתפתחות התקין שלהם. לפיכך, אבחון מוקדם של ההפרעה הינו קריטי, שכן הספרות המחקרית בתחום מצאה כי אי מתן טיפול מוקדם ויעיל להפרעה אף עלול להביא להתפתחותן של הפרעות נוספות.

בשל מורכבות ההפרעה, תהליך אבחון הפרעות הקשב טומן בחובו שימוש מקיף ורחב בכלים שונים הבנויים בחלקם ממדדים סובייקטיביים ובחלקם ממדדים אובייקטיביים. הכלים הסובייקטיביים כוללים שאלונים, שממלאים ההורים והמורים של הילד או האדם עצמו (באבחון של מבוגר). שאלונים אלו מספקים מידע על הקשיים המאפיינים את האדם ביום יום. הכלים האובייקטיביים כוללים מבחנים ממוחשבים “מבחני תפקוד ממושך”, המאפשרים ללמוד על התפקוד הקוגניטיבי של האדם. מבחנים אלו דורשים מהנבדק לשמור על קשב לאורך זמן ולהגיב במדויק ובזמן לגירויים המוצגים בפניו באמצעות מטלה חדגונית ומשעממת יחסית.

קיימים מספר רב של מבחנים ממוחשבים להערכת יכולות הקשב של האדם, בניהם בדיקת ה- TOVA ובדיקת BRC. המשותף למבחנים אלה הוא התבססותם על מדידת זמן התגובה של הנבדק לגירוי מסוים. במבחנים אלו הבוחן מבקש מהנבדק ללחוץ על מקש מסוים במקלדת בכול פעם שגירוי מטרה מוצג לפניו. בסיום המבחן בוחנים את משך הזמן שלקח לנבדק ללחוץ על המקש הרלוונטי בכול פעם שגירוי המטרה הופיע לצד בחינת משך הזמן שלקח לנבדק להגיב לגירויים אחרים. במידה ונמצא כי זמן התגובה של הנבדק ארוך מידי (איטי מידי) המסקנה היא כי יש לנבדק הפרעה ביכולת הקשב שלו.

הבעייתיות במסקנה זו היא ההנחה כי ביצוע איטי מעיד על הפרעות קשב. יתכן כי עבור אדם אחד זמן התגובה האיטי נובע מהקושי שלו להישאר מרוכז וקשוב לאורך זמן, דבר אשר מעיד על הפרעות קשב וריכוז, בעוד שלאדם אחר זמן התגובה הארוך יחסית נובע מהקושי להגיב מהר לגירוי על אף יכולתו התקינה להישאר מרוכז לאורך זמן. כאשר לא מבחינים בין ביצוע נכון אך איטי, לביצוע שגוי, אנשים עם בעיות תזמון עלולים להיות מאובחנים, שלא בצדק, כסובלים מהפרעת קשב.

בכדי לתת מענה לבעיה זו, פיתחה חברת נוירוטק מבחן ממוחשב נוסף להערכת יכולות קשב- MOXO. מבחן זה הוא ידידותי ופשוט לביצוע.

יתרונו העיקרי של מבחן ה-MOXO נובע מכך שניתן להבחין באמצעותו בין טעות הנובעת מחוסר קשב וריכוז בזמן המטלה לבין טעות הנובעות מחוסר זמן- “תגובה איטית אך נכונה”. הבחנה זו מסייעת להתאמת טיפול מיטבי לאותו אדם. בנוסף, מבחן ה-MOXO מאפשר להעריך קשב, תזמון, היפראקטיביות ואימפולסיביות על פי נורמות גיל ומגדר בינלאומיות, זאת, תחת מסיחים חזותיים (ויזואליים), שמיעתיים (אודיטוריים) ומשולבים, המדמים סביבות שונות. לתוצאות בדיקה זו ערך טיפולי רב, מכיוון שהן מספקות מידע נרחב על יכולות הביצוע האישיות והייחודיות של כל נבדק.

במחקר בינלאומי שנערך ע”י ד”ר איתי ברגר, נוירלוג ילדים מהמרכז הרפואי ופרופ’ יאן בוטלר (J. Buitelaar) פסיכיאטר ילדים ומתבגרים, מכון דונדרס למוח, קוגניציה והתנהגות, המרכז הרפואי ניימכן, הולנד, נמצא כי המבחן מזהה בוודאות של 90% קיומה של הפרעת קשב וריכוז.

ליסה -גרוסמן, פסיכולוגית חינוכית בעלת ותק אבחוני וטיפולי רב שנים בהפרעות קשב וריכוז ולקויי למידה מאבחנת הפרעות קשב וריכוז באמצעות סוללת מבחנים פסיכולוגים, שאלוני קונורס מורחבים להורים מורים ולילד/מתבגר, ומבחן ה-MOXO.

ספרות :
1. http://www.cdc.gov/ncbddd/adhd
2. http://moxo-adhdtest.co.il
3. American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition, Text Revision. Washington, DC, American Psychiatric Association, 2000.